İçindeki şeker miktarıyla şoke eden 14 yiyecek

İçindeki şeker miktarıyla şoke eden 14 yiyecek

Hiç farkında bile olmadan sağlıklı diye tükettiğimiz yiyeceklerin çoğundan bolca şeker alıyoruz.

17 Ağustos 2017 - 11:47

Sağlıklı beslenme uğruna tükettiğimiz şeylerin masum olduğuna ne kadar eminiz? İşte tatlı ihtiyacımızı karşılayan bazı meyveler ve içerdiği şeker oranları... 

Çilek: 5 gram şeker

En tutkunu olduğumuz meyvelerden çilekten 100 gram yediğinizde, vücudunuza yaklaşık 5 gram kadar şeker almış oluyorsunuz. Evet, diğer birçok meyveye göre biraz daha az gibi görünebilir ama dikkatli olmakta fayda var.

Yediğiniz şey meyve sebze bile olsa aşırıya kaçmayın, sağlığınızdan önemli hiçbir şeyin olmadığını ve her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayın.

Armut: 10 gram şeker

100 gram armudun içinde 10 gram kadar şeker bulunuyor.

Elma: 10 gram şeker

Elmadaki şeker oranı tıpkı armutta olduğu gibi... Yine 100 gram elmanın içinde 10 gram şeker var. Türünden türüne elbette değişiklik gösterebiliyor ancak genel olarak yaklaşık 10 gram olduğu söyleniyor.

Havuç: 5 gram şeker

Havuç, saydığımız diğer yiyeceklere göre daha az şeker içeriyor, 100 gramında 5 gram kadar şeker bulunan havucun bir tanesinin ortalama 60 gram olduğunu da unutmayalım.

İncir: 16 gram şeker

Hemen hemen üzümle aynı dönemlerde tezgahtaki yerini alan tazecik incirlerin 100 gramında da tıpkı üzüm gibi 16 gram şeker bulunuyor.

Karpuz: 10 gram

Şöyle bir kase, yani yaklaşık 150 gram kadar karpuzun içinde 10 gram şeker bulunuyor. Bu nedenle yazın onu bol bol değil de düzenli bir şekilde tüketmek daha önemli.

Kayısı: 9 gram

Genelde diyet menülerinde kurusuyla tazesiyle bolca boy gösteren kayısının 100 gramında yaklaşık 9 gram şeker bulunuyor.

Kuru incir: 48 gram şeker

Kurutulmuş meyveler söz konusu olduğunda kurutma şekline bağlı olarak değişse de şeker oranı epey bir yükseliyor. 100 gram kurutulmuş incirde şeker oranının 48 grama kadar çıkması da bunu doğrular nitelikte.

Kuru üzüm: 59 gram şeker

Kuru üzümde durum incire göre daha da ciddi. Çünkü kuru üzümün içindeki şeker miktarı da 100 gramda 59 grama kadar çıkabilmekte.

Muz: 12 gram şeker

Muz, elma ve armutu biraz daha geçiyor ve 100 gramında 12 gram şeker bulundurarak bizi üzenler arasına üst sıralardan yerleşiyor.

Nar: 14 gram şeker

Nar, tüm ekşiliğinin ardına sakladığı o şekerle üzüyor ve sadece 100 gramında 14 gram kadar şeker bulunduruyor.

Şeftali: 13 gram

Yazın bol sulu, elden düşmeyen meyvesi şeftali de içindeki şeker miktarıyla üzmüyor değil. 150 gramlık bir şeftalide bu ağırlık ortalama 1 şeftaliye denk geliyor, 13 gram şeker var.

Siyah üzüm: 16 gram şeker

100 gram taze siyah üzümün içinde, o enfes tadına sebep olan şekerden 16 gram bulunuyor.

Bir kase az yağlı yoğurt: 47 gram şeker

Piyasada az yağlı olarak bulunan birçok yoğurdun içinde bol miktarda şeker bulunuyor. Bir kase, yani yaklaşık 245 gram kadar bir yoğurtta, 47 grama kadar şeker bulunuyor bu günlük ihtiyacınızın çok çok daha fazlası. Bu nedenle yoğurdunuzu en doğalından kendiniz yapmalı ya da az yağlı yerine normal ve olabildiğince organik yoğurtları satın almanızda fayda var

Haber7

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..